Z doświadczenia brokera nieruchomości widzę codziennie ile moi klienci  mogliby zrobić by podnieść wartość swojej nieruchomości o dobrych kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych inwestując jedynie trochę swojego czasu i wysiłku. Bez nakładów finansowych, bez pomocy specjalistów. Oto jak:

Krok 1 – posprzątaj

Brudne i zaniedbane mieszkanie, to  najlepsza metoda by odstraszyć potencjalnych klientów. Sprzątanie to coś więcej niż odkurzenie dywanów i starcie kurzu z mebli. Trzeba w to włożyć trochę więcej wysiłku, ale właśnie praca w tym obszarze może się najbardziej opłacić.

Łazienka i kuchnia muszą lśnić czystością – wyszoruj fugi na ścianach i podłodze, domyj silikonowe fugi, blaty. Usuń osad z kamienia i rdzy na armaturze i ceramice.  Przetrzyj lustra , piekarnik, lodówkę by lśniły. Pozostaw na widoku tylko te przedmioty, które są niezbędne lub ozdobne, takie jak dozownik do mydła w płynie, ręczniki, ozdobne świece. Z kolei kosze na brudną bieliznę, maszynki do golenia, suszarki, szczotki, szczoteczki do zębów, kosmetyki, dezodoranty, drobne akcesoria kuchenne itd. muszą zniknąć z pola widzenia. Klienci lubią zaglądać „niby niechcący” do wszelkich szafek, szuflad.  Również szafy ubraniowe nie powinny eksplodować po ich otwarciu. Jeśli wykładzina lub dywan są poplamione lub podarte, to od razu je usuń.

Krok 2 – odzyskaj przestrzeń i światło

Klient chce zapłacić przede wszystkim właśnie za przestronne i widne wnętrza. Usuń wszystkie zbędne meble i wyposażenie, gdyż niepotrzebnie pomniejszają mieszkanie. Może czas z niektórymi przedmiotami definitywnie się rozstać, a może wystarczy je sprytnie poprzestawiać by uzyskać więcej przestrzeni i efektowniej zaprezentować dom. Pochowaj osobiste pamiątki i zdjęcia.

Wyeliminuj nadmierną ilość roślin zielonych, a wyeksponuj tylko te które są rzeczywiście ozdobą oraz nie zaciemniają wnętrz stojąc na parapetach. Gęste i długie firanki też tłumią światło i nie są Twoim sprzymierzeńcem, więc też raczej się ich pozbądź lub przynajmniej rozsuń na czas prezentacji mieszkania.  Dobrze  by było wymienić żarówki na mocniejsze niż używane do tej pory.

Krok 3 – zadbaj o zapach

Chodzi o dobre pierwsze wrażenie, gdy kupujący przekacza próg Twojego domu. Masz  całe 8 sekund by o nie zawalczyć. Wywietrz mieszkanie, rozpyl delikatny zapach o nucie cytrusowej, ciasta domowego lub kawy. Definitywnie zrezygnuj w tym czasie z przygotowywania obiadu, aby wyeliminować kuchenne opary. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem zwierząt domowych np: kota lub psa, nie zapomnij uprzątnąć z widoku misek, kuwet na nieczystości, legowiska i zapachu po pupilach.

Te trzy kroki to jest podstawa, absolutne minimum. Jeśli jednak sytuacja wymaga więcej uwagi to można dodatkowo pomyśleć o drobnych naprawach usterek, zmianie kontrowersyjnej kolorystyki, dobraniu wyposażenia i dodatków by podnieść wizualną atrakcyjność mieszkania.